
Gyakran Ismételt Kérdések
Szia,
Javaslom, olvasd el az alábbi, későbbi klienseim által gyakran feltett kérdéseket, hiszen azon túl, hogy választ kaphatsz olyan kérdésekre, melyek téged is foglalkoztatnak, jobban megértheted a program felépítését, működését, illetve azt a szellemiséget, mellyel a velem való munka során találkozni fogsz!
Barátsággal,
Péter
Mi a garancia arra, hogy segítségeddel elérem a kívánt célom?
Talán meglepő lesz a válaszom, de: semmi.
Egy ponton végül mindannyian rájövünk, hogy az életünk alakulását és így céljainkat illetően sincsenek garanciák. Erre az a bizonyíték, hogy minél idősebbek vagyunk, annál több váratlan balszerencséről, elmaradt haszonról, váratlan veszteségről tudunk beszámolni.
Egy másik aspektus, amit fontos megvizsgálnunk az az, hogy mi a célunk. Mit szeretnénk elérni? Vajon arra vágyunk, amire valóban szükségünk van? Vajon tisztában vagyunk-e valódi szükségleteinkkel? Még ha biztosak is vagyunk a dolgunkban és aktuális célunkat illetően az a tény, hogy életünkben valami nem működik, hogy valami makacsul az utunkat állja arra enged következtetni, hogy valamit nem látunk még, vagy nem látunk jól. Egyáltalán nem szándékom, hogy elbizonytalanítsalak, de ezek után nem ördögtől való feltételeznünk, hogy talán jelenlegi célod sem teljesen szolgált téged.
A meghatározott, konkrét előzetes célod teljesülésére tehát nincsen garancia és - bár megnyugtatóan hangzik egy ilyen ígéret - én magam is elcsodálkozom, amikor egy segítői szolgáltatásnál ilyen könnyelmű ígéretről olvasok. Már csak azért is, mert a célod elérése - még akkor is, ha valóban téged szolgál - pontosan ugyanannyira múlik rajtad, mint amennyire rajtam.
Amit valóban garanciát vállalhatok viszont az az, amiért felelősséget is tudok vállalni: ez pedig az ítélkezésmentes, osztatlan figyelmem, a rád szánt időm és veled megosztott tudásom, mellyel támogatni foglak. Ha te is teljesen odaszánod magad a folyamatban, akkor a végeredmény pedig lehet egy régóta esedékes irányváltás, egy fontos döntés meghozatala vagy egy régóta cipelt, súlyos teher letétele. Mindezeket egyértelmű sikerként fogod értékelni a folyamat végén.
Persze, egyáltalán nem kizárt, hogy mindemellett a közös munkának köszönhetően az eredetileg megfogalmazott célod is teljesül, ahogyan sokan másoknak is megadatott már ez a végkifejlet.
Többféle módszert, több programot is kipróbáltam már, miért lenne most más az eredmény?
A különféle módszerek, technikák csupán eszközök - a segítő személye, karaktere viszont talán még fontosabb összetevője annak a hatásnak, amelyet egy kurzus vagy program gyakorol rád. Hogy melyik kombináció mit hoz ki belőled, az pedig mindezen túl nagyban függ attól is, hogy mennyire vagy éppen befogadó, illetve mennyire súlyosnak éled meg aktuálisan azt a nyomást, amely elakadásod kapcsán rád nehezedik. Lehetséges, hogy eddig nem voltál eléggé nyitott, "nem fájt eléggé", hogy valóban megindulj, így az eddig igénybe vett segítséget sem érzékelted hasznosnak. Persze lehet, hogy valóban nem a megfelelő segítséget vetted igénybe, de az is megeshet, hogy a benned lassan érlelődő változás (még) nem érte el az érzékelési ingerküszöböd. Gondold el: a lábosban a tűzre feltett víz csak hosszú perceket követően, 100 fokon kezd el bugyogni, addig szinte alig veszel észre bármit is. A víz a előtte is komoly változáson megy keresztül, csak nem szerzel róla tanúbizonyosságot.
Ezért saját példámból csupán annyit javasolhatok: hallgass a megérzéseidre, majd válassz. Válaszd azt az utat, amire most úgy érzed szükséged van. Illetve válaszd azt a segítőt akiről úgy érzed, meg tudsz benne bízni és akiről úgy feltételezed, érti, miben vagy. Kérd fel azt a kísérőt, aki pontosan oda fog tud kuporodni melléd, ahol most éppen vagy, akivel karöltve nem félsz belépni lelked olyan szegleteibe, ahová eddig nem mertél egyedül.
Miért gondolod hatékonyabbnak a programod, mint a "hagyományos", rendszeres üléseket?
Amit klienseimnek nyújtok nem más, mint bizalmas találkozások sorozata, melyek során klienseim megszakítás nélkül kapják meg osztatlan és ítélkezésmentes figyelmemet és szakmai tudásomat. Mindezt teljes őszinteségben, álarcok és felesleges távolságtartás, valamint egyes szakembereket gyakran gúzsba kötő protokollok nélkül.
Közös alkalmaink során két egyenrangú ember tölt időt egymással saját akaratából. Célunk pedig ugyanaz: mindketten azért dolgozunk, hogy neked jobb legyen. Nincsen időkorlát és első személyes találkozásunkkor - amennyiben módunk van rá - a szabadban sétálunk, olyan körülmények között és módon merülünk el hozott témádban, ahogy az a legbiztonságosabb számodra.
Saját tapasztalatom és klienseim megélése egyaránt az, hogy ilyen rövid idő alatt csak ebben a kötetlen együttlétben képes a lélek olyan mélységeibe ereszkedni, ahol az érdemi munka el tud kezdődni. Amikor a hagyományos segítői kapcsolat egy órás üléseinek fele-kétharmada azzal telik, hogy mozgalmas napod közben beesel az alkalomra, megnyugszol és elhelyezkedsz, majd életed aktuális történéseit kiventilálod, szinte alig marad idő a valódi okok szintjére ereszkedni, illetve a befogadáshoz vagy feldolgozáshoz szükséges sebességre lassulni.
A másik jellemzője a hagyományos segítői együttműködéseknek pedig, hogy - bár üdvös módon a fókusz egyre inkább átkerül az akadályozó érzelmek feloldására - az elemző feldolgozás és az azt lehetővé tévő ismeretanyag megfelelő átadása kimarad a folyamatból. Ezzel egy kicsit átesünk a ló túloldalára, hiszen kognitív képességeink, tudatos elménk nélkül bizony nincsen változás. Ha ezen részünk, a "bal agyféltekénk" nem érti, mi miért történt és történik velünk, ezért nem is tud a segítségünkre lenni a korrekcióban. Ekkor jön minden erőfeszítés dacára a már jól ismert önszabotázs, majd a "nem jutottam sehová" érzés.
Tanulni tehát szükséges és az eredményes, önállóságot támogató edukáció legfőbb ismérve az, hogy személyre szabott. A befogadóhoz igazodik: eredményorientált, interaktív, rugalmas. A sikeres tudásmegosztás, melyel programomban is találkozol, a te megértési szinteden zajlik, a te konkrét problémáidat célozza, és olyan eszközöket és módszereket ad át, melyek leginkább a javadra válnak.
Hogyan tudom biztosan eldönteni, hogy valóban a Teljesen programra van-e szükségem?
A kérdés jogos. Ugyanis a Teljesen program tényleg nem való mindenkinek. Nem ajánlott annak, aki például egy trauma sokkhatása alatt áll (esetleg gyógyszeres támogatással). Nem való annak sem, aki még erőt gyűjt és nem áll készen a változásra, ami teljesen érthető, hiszen először meg kell nyugodnunk, hogy erőt és bátorságot gyűjthessünk egy olyan munkához, mely során már nem egy krízis fájó tüneteinek enyhítését, hanem annak meghaladását tűzzük ki célul. A Teljesen program továbbá nem fogja kielégíteni azokat sem, akiknek jelenleg arra van szüksége, hogy legalább heti rendszerességgel meghallgassák: hogy legyen egy semleges személy, akinek kiventilálhatják mindennapi bosszúságaikat, annak érdekében, hogy továbbélhessék megszokott mindennapjaikat.
Leginkább akkor való neked ez az együttműködés, ha továbblépnél. Ha már nagyon nyomaszt a témád. Amikor úgy érzed: elkerülhetetlen a változás és épp ezért hajlandó vagy elébe menni. Mikor már van annyi lélekjelenléted, hogy el tudsz köteleződni egy olyan közös munkára, ami lehet, hogy nem lesz könnyű, de szükséges ahhoz, hogy átlendülj a holtponton. Amikor már van annyi lelki erőd, hogy nem táncolsz vissza, amikor nehéz és kellemetlen érzések jönnek fel. Amennyiben magadra ismertél, a Teljesen program tényleg neked való. Ha készen állsz és elindulnál, bátorítalak, hogy most foglalj időpontot egy kötelezettségvállalás nélküli, fél órás ismerkedő beszélgetésre annak érdekében, hogy szándékod kölcsönösen megerősítést nyerjen!
Azt állítod, hogy sok hónapnyi vagy akár több évnyi terápiát válthatnék ki a programoddal?
Röviden: nem, erről nincsen szó. Hosszabban: a választ egy kicsit távolabbról kell indítanom.
Bár sokan nem így gondolunk rá, az önismeret hasonló az egészséges táplálkozáshoz és a testedzéshez. A fenntartható, általános jóllétünkhöz, közérzetünkhöz nem elegendő, ha évente két hétig edzünk és eszünk egészségesen. Hiszen, amint abbahagyjuk az egészséges táplálkozást és/vagy a testedzést, állapotunk elkezd romlani, az elért eredmény pedig halványulni. Persze, ha már egyszer megtapasztaltuk a pozitív hatást, könnyebben fogjuk tudni felvenni újra a fonalat később, mégis, hiba lenne azt hinnünk, hogy most már örökre megtartjuk az elért szintet csupán azért, mert két hétig napi szinten tettünk önmagunkért. Bár sokan nem gondolunk bele, mindez pontosan így történik az önismereti utunkon is. A rendszeresség, a folyamatos munka egyaránt kiemelkedően fontos a mentálhigiénében, lelki egészségünk megőrzésében. Sem rezilienciád, sem önismereted nem fog fejlődni, ha nem töltesz legalább heti szinten időt a veled történtek feldolgozásával, ha nem fordítasz figyelmet érzelmeidre, megéléseidre. Ezen az sem segít sokat, ha évente kétszer felkeresel egy-egy segítőt.
A hosszabb távú elköteleződések - különösen a nyílt végű ülések sorozata, mint a pszichoterápia - ezzel szemben
struktúrát, kereteket és állandó támaszt hoz az életünkbe. A terápia ideális esetben egy biztonságos, gyógyító kapcsolatot teremt,
mely torzításmentes tükrében ráláthatsz önmagadra. Bár hosszú, lassan bontakozik ki és folyamatos anyagi terhet
jelent, mégis sokaknak éppen a hosszú távú terápia kiszámítható és állandó támogatására van szüksége.
A Teljesen programmal tehát NEM a hagyományos terápiás gyakorlatnak állítok alternatívát - erre nincs is felhatalmazásom, viszont a rapid, "egylövéses" coaching-folyamatokkal sem kívánok ringbe szállni. A célom a programmal alapjaiban más.
A Teljesen program azért jött létre, hogy elindítson és kimozdítson téged egy konkrét témát, területet vagy helyzetet illetően és egyúttal olyan eszközöket adjon, melyek segítik az elért eredmények megtartását és a későbbi önálló lendületvételt. A programom tehát nem kevesebbet tűzött ki célul, minthogy 4 hét alatt elindítson a tartós változás felé. Ha neked most éppen erre van szükséged, a Teljesen program felbecsülhetetlen értékkel fog bírni számodra. Amennyiben pedig tovább szeretnél fejlődni - melyet őszintén remélek -, magad is érezni fogod, hogy önismereti utazásod a programmal nemhogy nem ért véget, de csak most kezdődött el igazán.
Mennyibe kerül a programod?
A Teljesen program díjáról elöljáróban annyit biztosan elmondhatok, hogy összemérhető a más segítő foglalkozású szakemberek által nyújtott hagyományos, időalapú együttműködés összköltségeivel.
A legfőbb különbség, hogy itt egy intenzív, egy hónapos programra köteleződsz el, ahol hozzávetőlegesen 15-20 órát fogunk együtt dolgozni.
Ennek a programnak ugyanakkor egy konkrét csomagára van, mely az együttműködés jellegéből adódóan nem a megszokott időalapú vagy alkalomalapú elszámoláson nyugszik.
Mivel feltételezem, hogy számodra a legfontosabb most az, hogy megfelelő támogatást kapj életed egy fontos kihívása közepette, így a maximum 30 percet igénybe vevő ingyenes konzultációnkon mindenekelőtt azt szeretném, hogy minden kérdésedre választ kapj és kölcsönösen el tudjuk dönteni, vajon neked való-e ez program.
Ha a válasz igen és a megbeszéltek alapján lenne szándékod belevágni, úgy megbeszéljük program díjszabását is és azokat a fizetési feltételeket is, amelyek vállalhatóak számodra.
Ne félj, nem szükséges rögtön elköteleződnöd: mindezek után rendelkezésedre fog állni pár nap arra, hogy megerősítsd, kívánsz-e élni a felkínált lehetőséggel és elkezdhetjük-e a munkát.
Természetesen, ha most nem tudod vállalni, de szeretnéd az egyttműködést, a jövőben is lesz lehetőséged még a közös munkára, viszont az akkor esedékes árszabáson.
Nem lehetne-e inkább óradíjas, alkalmi alapon járni hozzád?
A Teljesen program éppen azért született meg, hogy hatékonyságban és eredményekben meghatározott esetekben felülmúlja a hagyományos, rendszeres ülésekre alapozó, rövid és középtávú segítői együttműködéseket. A vágyott változás, fordulat tapasztalataim szerint az általam felvázolt együttműködés meghatározott lépései és az osztatlan figyelem ereje által tud megvalósulni a közös munka egy hónapja alatt.
Ugyanakkor elismerem, ritka esetekben előfordulhat olyan helyzet, amikor alkalomszerűen is fogadok klienseket személyesen vagy a virtuális térben. Fontos megjegyeznem, hogy ez a lehetőség elsősorban azon kliensek számára elérhető, akik már részt vettek egy személyre szabott Teljesen programban és az ott megéltek további integrálása, illetve az ott megtanultak gyakorlati elmélyítése kapcsán merül fel további konzultációk igénye. Nem kizárva az igény megalapozottságát, minden más ettől eltérő helyzet egyedi elbírálás alá esik. Amennyiben tehát ez a kérdés foglalkoztat téged most leginkább és ezen lehetőségekkel kapcsolatosan érdeklődnél, arra bíztatlak, hogy foglalj időpontot a 30 percnél nem hosszabb, díjmentes videóhívásra, ahol körbejárjuk kérésed.
Nem is tudsz velem foglalkozni, ha nem szeretném a teljes programot végigcsinálni?
Ez nagyban függ az elakadásodtól. Hiszen pályaválasztóknak, pályaelhagyóknak és karrierváltó újrakezdőknek szól a Teljesen: Az utamon foglalkozásom.
Ha problémád ennél nehezebb és komolyan akadályozza életed folyását, akkor részben ismételni tudom mindazt, amit az előző kérdésre is válaszoltam. A Teljesen programot azért állítottam úgy össze, ahogy, mert tudom és látom, hogy hiába az átmeneti megkönnyebbülés, ha nem jár megértéssel, ha nem kapsz egy olyan tudást mellé, melynek segítségével ki fogod tudni kerülni azokat a kátyúkat, melyekbe mindeddig belesétáltál.
Persze ahhoz nem fér kétség, hogy a program érzelmi fókúszú része önmagában is rengeteget tud adni. Ugyanakkor, tapasztalatom szerint, ha a megélés és megértés lángja, mely azt a bizonyos felszabadító érzést is okozza benned, nem kap az elme részéről "szabad utat", úgy, bár a megtapasztaltak lehetnek átütő hatásúak, mégis nagy az esélye a "visszaesésnek".
Ha a komplett program valamiért számodra valamilyen korlátozó tényező okán nem teljesíthető, bizonyos feltételek mentén az érzelemfókuszú segítő foglalkozásnak egyedül is lehet létjogosultsága.
A lényeg, hogy szeretném, ha tudnék neked segíteni abban az esetben, ha kölcsönösen úgy érezzük, rám van most szükséged.
Foglalj időpontot az ismerkedő beszélgetésre és járjuk körül ezt a témát! Kérdésedet pedig már előzetesen is jelezheted az űrlap szöveges mezőjében.
Hol és mikor kerül sor a foglalkozásokra? Hogyan tartjuk a kapcsolatot?
A program alapvetően két hosszabb személyes találkozásra épül, melyel közül a az első, érzelemközpontú foglalkozás (a séta) az, melynek mindenképpen fizikai találkozás keretein belül szükséges megvalósulnia. Az általam javasolt helyszínek leginkább Budapest és környéke (leginkább Pest megye) zöldterületei (erdők, parkok), ugyanakkor egyedi megállapodás értelmében vállalom a távolabbra utazást is, mellyel kapcsolatban további költségek merülhetnek fel a program díján felül.
A második, hosszabb alkalom, az edukáció bár szerencsés, ha személyesen történik (zárt térben, egy jegyzetelésre alkalmas zárható helyiségben), itt már van lehetőség a virtuális együttlétre. Ez utóbbi esetben az alkalom a Google Meet videókonferencia-alkalmazásban valósul meg.
A többi találkozásunk, beleértve az első kettőt is, jellemzően a virtuális térben valósul meg, bár külön kérésre van lehetőség a személyes találkozásra. Leginkább az első, ismerkedő beszélgetés esetében van szükség arra, hogy láthassuk egymást és szerezhessünk mindketten egy teljesebb képet beszélgetőpartnerünkről. Az első beszélgetés esetében tehát fontos a "szemkontaktus", a videóhíváson keresztül történő kapcsolódás (Google Meet, WhatsApp,Viber, illetve Facebook Messenger).
Amennyiben fenntartásaid vannak a videóhívással kapcsolatban és szeretnéd inkább a fizikai találkozás formájában történő kapcsolatfelvételt, kérlek jelezd felém a jelentkezésedben, az űrlap szöveges mezőjében.
Ez esetben időpontfoglalásod a lehetőségek függvényében változhat, a találkozás időpontját és helyszínét pedig írásban vagy telefonhívás során egyeztetjük.